Späť na zoznam
27. marec 2019
Vedeli ste, že…?

Knižnica inklúzie: Dnes odporúča tím občianskeho združenia Vĺčatá.sk

Aké hry hrať s deťmi so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami, problémami s hnevom či s nedostatkom empatie? Knižnica inklúzie je prvou pravidelnou rubrikou, v ktorej sa budeme venovať odporúčanej literatúre, filmom, videám či hrám podporujúcim inkluzívne myslenie a vzdelávanie. Našim druhým respondentom sa stal tím občianskeho združenia Vĺčatá.sk.

Vĺčatá.sk sú združenie, ktoré by dnes mali poznať snáď všetci dospelí, ale aj deti. Hoci nie každé dieťa trávi čas v online priestore hrami, mnohé z nich v ňom bezcielne blúdia napriek tomu, že by ho mohli využiť oveľa efektívnejšie. Možno len nevedia ako. Ale Vĺčatá.sk to vedia. Pravidelne informujú o zmysluplných hrách a technológiách s edukatívnym potenciálom, ktoré si zaslúžia pozornosť rodičov, pedagógov a všetkých, ktorí prichádzajú do kontaktu s mladými hráčmi.

Vĺčatá odporúčajú si prečítať a s deťmi s mentálnym postihnutím si zahrať:

V roku 2015 sme mali možnosť urobiť rozhovor s Ondrejom Vrábelom, ktorý je známy ako najmladší držiteľ ocenenia Krištáľové krídlo za svoj projekt Pinf hry. Ide o unikátny projekt didaktických počítačových hier, ktoré najskôr vyvíjal pre svoju mentálne postihnutú sesternicu a neskôr ich sprístupnil verejnosti.

Tieto hry sú online, zadarmo a dokonca v dvanástich jazykoch dostupné na stránke https://www.pinfhry.sk/ Pomôžu deťom s mentálnym postihnutím naučiť sa čítať, písať, logicky uvažovať, rozoznávať farby, precvičovať si slovnú zásobu, matematiku a ďalšie praktické zručnosti, ktoré im môžu robiť ťažkosti.

Rozhovor s ešte vtedy 13-ročným mladým Ondrejom Vrábelom nájdete tu.

Ondrej v ňom okrem iného hovorí, že jeho hry sú “oproti hrám pre zdravé deti menej farebné, jednoduchšie a bežia pomalšie. Jednotlivé hrania na seba priamo nenadväzujú a hra nemá skóre, keďže hodnotenie býva niekedy pre takéto deti demotivujúce”. Unikátny chlapec s inšpiratívnym príbehom.

Vĺčatá odporúčajú si tiež prečítať a s deťmi s poruchami autistického spektra si zahrať:

V článku, ktorý nájdete tupopisujeme deväť aplikácií určených špeciálne pre deti s poruchami autistického spektra. Jedna z nich je aj od slovenských vývojárov. O tej si povieme viac.

Volá sa LenTalk, je pre deti od troch rokov a je bezplatná. Určená je najmä pre deti s poruchami komunikácie. Aplikácia deťom prostredníctvom obrázkov pomáha komunikovať s okolím a orientovať sa v čase. Má niekoľko úrovní, ktoré rodičia i učitelia môžu prispôsobiť potrebám dieťaťa a rýchlosti, akou je schopné napredovať.

Objavovanie nových poznatkov a emócií prostredníctvom mobilných zariadení môže byť nápomocné napríklad aj deťom s nízkym spoločenským a sociálnym vedomím, empatiou, deťom s problémami s hnevom. Jedna z aplikácií pomáha deťom pomocou príbehov z bežných životných situácií pracovať s očakávaniami, druhá zase ako efektívne rozprávať o svojich potrebách, pocitoch, názoroch či správaní.

O tom, ktoré hry to sú, sa dozviete viac vo vyššie spomínanom článku. Milí čitatelia, z webu vlcata.sk sa neponáhľajte, nájdete tam veľa podnetných a inšpiratívnych nápadov, ako sa hrať s deťmi so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami.

Autor: Diana Burgerová