Späť na zoznam
4. marec 2019
Vedeli ste, že…?

Knižnica inklúzie: Dnes odporúča učiteľ a špeciálny pedagóg Viktor Križo

Knižnica inklúzie je prvou pravidelnou rubrikou, v ktorej sa budeme venovať odporúčanej literatúre, filmom, videám či hrám podporujúcim inkluzívne myslenie a vzdelávanie. Nezáleží na tom, či ste učiteľ, špeciálny pedagóg, psychológ alebo rodič zdravotne znevýhodneného dieťaťa. Možno ste také dieťa nikdy nestretli alebo žiadne nemáte. Inklúzia sa týka nás všetkých. Prvým respondentom na zaplnenie našej Knižnice inklúzie je učiteľ a špeciálny pedagóg Viktor Križo.

Viktora Križa mnohí poznáte ako spoluzakladateľa Inklukoalície a aktívneho člena Slovenskej komory učiteľov. Sám seba však považuje najmä za učiteľa, až potom za špeciálneho pedagóga. Momentálne pôsobí na bratislavskej Základnej škole na Dubovej.

Viktor odporúča knihu:

"Biblia" inkluzívnej edukácie je kniha Freedom to learn (Sloboda učiť sa) od Carla Rogersa a Jerome Freiberga. Je preložená aj do slovenčiny, ale nedá sa už, bohužiaľ, zohnať. Ja som mal šťastie, jeden kus som dostal od svojho mentora. Chcelo by to znova ju vydať a kniha by sa mala stať povinným čítaním. Je priamo o tom, ako urobiť školu postavenú na slobode a zodpovednosti. Raz by som takú školu chcel založiť. Je to veľmi praktická a živá knižka opisujúca život v škole, konkrétne zážitky zo škôl od najväčšieho psychológa našich dôb, ktorý priamo zakladal humanistické školy. Veľmi dobre sa to číta a je to kniha pre každého.

Kniha Freedom to Learn od amerického autora Carla Rogersa vyšla v roku 1998 aj v slovenskom preklade Sloboda učiť sa vo vydavateľstve Persona. Momentálne je nedostupná.  

Viktor odporúča video:

Choices, Cookies & Kids je krásne video o pravidlách vo výchove, základe inklúzie, od Garyho Landretha, žiaka už spomínaného Carla Rogersa. Landreth je zakladateľom na dieťa centrovanej terapie hrou v Spojených štátoch amerických. Video, ako vo výchove detí nastavovať hranice, má asi 20 minút. Obdivuhodné je, že tie hranice uvádza práve človek, ktorý je ťažký “rogerián”. Jeho krátke vysvetlenie a toto video je vlastne výchova v skratke. Stojí to za to. Ideálne je pre rodičov, ale aj pedagógov.

Ak sa chcete o Viktorovi a jeho práci dozvedieť viac, prečítajte si náš rozhovor tu.

 

Autor: Diana Burgerová