Ak dieťa so zdravotným znevýhodnením a so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami odmietne bežná základná škola prijať, rodičia majú niekoľko možností ako prori odmietnutiu bojovať. Môžu podať odvolanie, žalobu, podnet Komisárovi pre osoby so zdravotným znevýhodnením či prokurátorovi.
Čítať viacDohovor o právach dieťaťa Organizácie Spojených národov (OSN) prijalo dodnes najviac členských štátov OSN. Je to medzinárodná zmluva, na ktorej výkon nie je potrebný zákon, pretože sama právo a povinnosti vytvára. Má prednosť pred zákonmi Slovenskej republiky a rodičia sa na ňu môžu pri hájení práv svojich detí odvolať.
Čítať viacMedzinárodný dokument s názvom Dohovor o právach osôb so zdravotným postihnutím, ktorý sa do hĺbky venuje nielen právam detí, ale všetkých osôb so zdravotným znevýhodnením, nadobudol pre Slovenskú republiku platnosť 25. júna 2010. Jeho dodržiavaním sa na Slovensku zaoberá aj Úrad komisára pre osoby so zdravotným postihnutím.
Čítať viacGarantov dodržiavania práv detí so zdravotnými znevýhodneniami na vzdelanie je hneď niekoľko – od tých vzťahujúcich sa len na území SR až po medzinárodné dohovory presahujúce slovenské zákonodarstvo. Najdôležitejším garantom tohto práva je Ústava SR, aj na tú sa môžu rodičia detí so znevýhodneniami odvolať, ak ich bežné školy odmietajú prijať ako svojich žiakov.
Čítať viacŠkolský zákon na jednej strane poukazuje na dodržiavanie rovnoprávnosti prístupu vo výchove a vzdelávaní všetkých detí ako jednotlivcov, zároveň však obsahuje ustanovenia, ktorými vylučuje deti so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami z kolektívu “zdravých” rovesníkov a umiestňuje ich do špeciálnych škôl a tried. Rodičia sa naň ale môžu odvolať, ak bežné školy odmietajú prijať ich deti so zdravotnými znevýhodneniami ako svojich žiakov.
Čítať viac