Ako vychovávajú deti hrdinovia v knihách? Tí fiktívni, ale aj tí skutoční? Poznáte odpoveď na otázku, či je človek vo svojej podstate dobrý alebo zlý? Možno sa to dočítate v knihách. Svojimi tipmi do rubriky Knižnica inklúzie nám opäť prispeli dve z našich konzultantiek pre inkluzívne vzdelávanie na základných školách – Lívia Muntagová a Michaela Bubelíniová.
Lívia je špeciálna pedagogička s 25-ročnou praxou v základnej škole a špeciálno-pedagogickej poradni. Viac ako desať rokov pôsobí ako EEG biofeedback terapeutka, pracuje s FIE – metódou inštrumentálneho obohacovania podľa R. Feuersteina, so Sandplay a ďalšími projektívnymi technikami. Je absolventkou vôbec prvého ročníka nášho grantovo-vzdelávacieho projektu Škola inkluzionistov, v súčasnosti je však už pre školy na ceste za inklúziou ich konzultantkou.
„Čitateľom odporúčam tri knižky. Tri beletrie, tri veľmi odlišné príbehy detí. Sú ochutnávkou toho, ako ľudia neuveriteľne odlišným spôsobom vychovávajú (alebo aj nevychovávajú) svoje deti. Kto chce, nech využije možnosť pozrieť sa na túto tému z inej strany, z iného uhla pohľadu,“ hovorí Lívia.
Lívia Muntagová (v strede) ako konzultantka s účastničkami projektu Škola inkluzionistov.
Je to drsný autobiografický príbeh ctižiadostivej a perfekcionistickej matky a jej dvoch mierne odporujúcich dcér. Podľa Lívie je tiež návodom, ako nevychovávať a zároveň pohľadom do inej kultúry a iného sveta, kde sa k výchove detí pristupuje odlišne. Vo vydavateľstve Premedia o nej napísali – „mal to byť príbeh o tom, že čínski rodičia vedia deti vychovať lepšie ako západní rodičia, miestami sa však veci vymkli z rúk“. Kniha Bojová pieseň tigrej matky bola jednou z najkontroverznejších kníh roka 2013.
Tento čarovný príbeh je podľa Lívie z úplne iného súdka ako predchádzajúca kniha. Je totiž o mimoriadnom vzťahu malého chlapca, Malého stroma, a jeho starých rodičov, o tom krehkom a krásnom, čo robí život jedinečným a vzácnym. V príbehoch indiánskeho chlapca Malého stroma, jeho dedka a babičky objavia čitatelia nielen ich zaujímavý pohľad na svet, ich reálie a ich život, „ale hlavne seba samých“ – píše Artforum, ktoré túto milú knihu v roku 2016 vydalo. Kniha je pre dospelých aj pre deti.
Ukážka z knižky Malý strom. Zdroj fotografie: Artforum
Tento podľa Lívie vynikajúci uveriteľný román, kombinuje mystérium vraždy s ľúbostným príbehom a neuveriteľnými charaktermi. Je tiež ódou na nedotknutý svet prírody a potrebu chrániť ho. Hlavnou hrdinkou je Kya, ktorú najprv opustí matka, postupne aj súrodenci. Osamote prežíva roky v močiaroch, ktoré pozná dokonale. Zatiaľ čo rastie, spoznáva osamelosť, zúfalstvo, boj s predsudkami a šikanu od väčšinovej spoločnosti, lásku aj nádej. Až raz dôjde k vražde. Vtedy sa celá komunita postaví proti dievčati z močiara a zdanlivo bezdôvodne ju z nej obviní. Je to jedna z najlepších kníh roka 2020, na Slovensku sa o ňu postaralo vydavateľstvo Tatran. Túto si určite prečítajte!
Miška je konzultantkou, koučkou aj lektorkou – rozvoju jednotlivcov aj tímov sa venuje viac ako 13 rokov. Jej rukami už prešli deti a mladí ľudia, študenti učiteľstva, naši kolegovia z neziskového sektora, ale napríklad aj tí, čo sa venujú bankovníctvu. Už je to pár rokov, čo vložila dôveru aj do nás. Do rozvoja nášho projektu na podporu inkluzívneho vzdelávania na slovenských základných školách teraz prispieva ako konzultantka pre vybrané školy. Jedným z jej obľúbených prístupov je zážitková pedagogika, pri ktorej sa pracuje s vlastnými skúsenosťami a reflexiou prežitého. Cudzie jej nie sú ani oblasti aplikovanej psychológie, behaviorálnej ekonómie či sociológie.
Michaela Bubelíniová (vľavo) ako konzultantka s účastničkami projektu Škola inkluzionistov.
Autorka týchto kníh je špeciálna pedagogička, etopédka a psychoterapeutka, vo svojich knihách teda píše o nie vždy ľahkých osobných skúsenostiach z práce s deťmi. „Sú to skutočné príbehy detí, väčšinou nejakým spôsobom znevýhodnených (zdravotne, psychologicky, sociálne alebo dokonca zo všetkého troška). Tie knižky sú plné ľudskosti a lásky, netradičného prístupu k takýmto deťom. Podstatou všetkých príbehov je rešpekt a vzťah ako základ fungovania s týmito deťmi,“ vysvetľuje Miška.
Prečítajte si príbehy o skoro patologickej klamárke Jessie, ktorá klame preto, aby ju niekto bral vážne. Torey má v talóne aj príbehy o nadpriemerne inteligentnej Sheily, ktorá skončí v špeciálnej triede, o úzkostnom Kevinovi, ktorý sa pred svetom schováva pod stolom a medzi stoličkami, ale aj o sedemročnom dievčati, ktoré nerozpráva.
Kniha o skoro patologickej klamárke Jessie, ktorá klame preto, aby ju niekto bral vážne. Zdroj fotografie: Portál.cz
Toto je, ako Miška vraví, v porovnaní s ostatnými knižkami v tomto zozname trochu akademickejší kúsok. Aj tak sa Ľudskosť stala medzinárodným bestsellerom a prečítať by si ju mal snáď každý, kto sa pýta – a akí teda vlastne sme, dobrí alebo zlí? Bregman na vás vytiahne toľko faktov o tom, že história človeka je optimistická, až mu budete musieť sami uveriť. Pozor, nie je to žiadna oddychová beletria, skôr naopak. Miestami pripomína táto takmer 500-stranová kniha diplomovú prácu. Je to skutočne fascinujúce dielo, podnecuje k zamysleniu, k prehodnoteniu o tom, čo sme si o ľudskom druhu doteraz podvedome mysleli.
„Táto kniha je pre mňa najväčším objavom minulého roka. Zbúrala veľa mojich mýtov a presvedčení, ale v konečnom dôsledku ma podporila vo viere, že ľudia sú vo svojej podstate dobrí a altruizmus má zmysel,“ povedala Miška.
Zdroj fotografie: Denník N
Samotná charakteritika knihy hovorí, že „Ľudskosť: Optimistická história človeka ponúka nový pohľad na uplynulých 200 000 rokov ľudských dejín a snaží sa dokázať, že sme od prírody prívetiví, že sme zameraní viac na spoluprácu ako na konkurenciu a že sme náchylní si navzájom skôr dôverovať než neveriť. Keď si o ľuďoch myslíme to najhoršie, to najhoršie sa v našej politike a ekonomike napokon aj prejaví. Ak však uveríme, že v ľuďoch sú prívetivosť a altruizmus hlboko zakorenené, položíme tým základy pre ozajstné zmeny v spoločnosti.“
Hor sa do toho!