Späť na zoznam
1. máj 2019
Knižnica inklúzie

Knižnica inklúzie: Dnes odporúča riaditeľ Nadácie otvorenej spoločnosti Ján Orlovský

Knižnica inklúzie je prvou pravidelnou rubrikou, v ktorej sa budeme venovať odporúčanej literatúre, filmom, videám či hrám podporujúcim inkluzívne myslenie a vzdelávanie. Nezáleží na tom, či ste učiteľ, špeciálny pedagóg, psychológ alebo rodič zdravotne znevýhodneného dieťaťa. Možno ste také dieťa nikdy nestretli alebo žiadne nemáte. Inklúzia sa týka nás všetkých. Šrtvrtým respondentom na zaplnenie našej Knižnice inklúzie je riaditeľ Nadácie otvorenej spoločnosti Ján Orlovský.

Ján Orlovský vedie od roku 2015 Nadáciu otvorenej spoločnosti (NOS), ktorá prostredníctvom svojich projektov a podpory projektov iných organizácií prispieva na Slovensku k skvalitňovaniu občianskej spoločnosti. Na to, aby bola naša spoločnosť naozaj kvalitná, však potrebuje byť otvorená, transparentná, tolerantná a spravodlivá k sebe aj k iným. Jednou z prioritných oblastí záujmu nadácie je preto aj inkluzívne vzdelávanie našich detí.

 

Ján odporúča projekt NOS:

V Nadácii  otvorenej spoločnosti sme presvedčení, že inklúzia v školskom prostredí sa nezačína školským vzdelávacím programom (kurikulom), ale atmosférou školy. Ak totiž deti cítia rešpekt dospelých k svojim názorom, vedia ho aj opätovať. Atmosféra školy sa však týka nielen vyučovania a vzťahu učiteľ – žiak, ale aj toho, ako sa k sebe správajú dospelí v škole k sebe navzájom a k deťom - od školníka k riaditeľovi a naopak.

V škole majú deti možnosť zoznámiť sa aj s mechanizmom demokracie - prostredníctvom žiackych školských rád. Ako a či sa tak deje, skúmame s partnermi v projekte Otvorené školy.          

Ján odporúča pozrieť si filmy:

Z filmovej tvorby dávam do pozornosti dva americké filmy, ktoré sa budú páčiť  i rodičom. Prvý sa volá Obyčajná tvár.  Je z roku 2017 s Juliou Roberts v úlohe matky chlapca, ktorý sa narodil s ťažkým genetickým postihom tváre. Ako ho vníma spoločnosť? Tu naň nájdete recenziu.

 

Film je spracovaný podľa knižnej predlohy R.J. Palaccio-vej, Wonder, ktorá je v amerických školách na zozname povinných čítaní. Na Slovensku vyšla vo vydavateľstve Ikar pod názvom Obyčajná tvár.

A ten druhý je pre trochu starších divákov – tohtoročný víťaz Oscara – film Green Book podľa skutočného príbehu amerického pianistu o tom, že aj keď už máte legislatívu, ktorá hovorí, že diskriminácia je protizákonná, ešte to neznamená, že realita života ju nepripúšťa.  

Ak sa chcete dozvedieť viac o práci Nadácie otvorenej spoločnosti, kliknite sem.

 

Autor: Diana Burgerová