Späť na zoznam
26. september 2018
Aktuality

Prvá verejná diskusia o inklúzii je za nami, pozrite si ju zo záznamu

Sú slovenské školy pripravené prijímať deti so zdravotnými znevýhodneniami? Potrebuje Slovensko investovať v rámci vzdelávania do ľudských zdrojov? Je dôležité spojiť svet špeciálneho školstva s tým bežným? Je práca špeciálneho pedagóga náročná? Študujú všetky deti? Na tieto a na množstvo ďalších otázok dostanete odpoveď v diskusii Nadácie pre deti Slovenska.

Nadácia pre deti Slovenska zorganizovala v stredu 28. marca svoju vôbec prvú verejnú diskusiu v klube pod lampou v Bratislave. Jej témou bolo inkluzívne vzdelávanie na Slovensku. Dátum bol viac ako príznačný – 28. marec máme v kalendári všetci označený ako Deň učiteľov.

Hostí – Komisárku pre osoby so zdravotným postihnutím Zuzanu Stavrovskú, experta na vzdelávanie a riaditeľa Nového školstva Petra Dráľa a učiteľa na ZŠ Dubová v Bratislave a spoluzakladateľa Inklukoalície Viktora Križa spovedala moderátorka Mirka Gučíková viac ako dve hodiny. Mirka má k téme veľmi blízko, počas dňa je osobnou asistentkou chlapca so zdravotným znevýhodnením.

V hľadisku sedelo takmer 100 divákov, ktorých téma inklúzie v školstve zaujíma.

Prvýkrát si ľudia z celého Slovenska mohli pozrieť diskusiu aj online z pohodlia svojich domovov na našom účte na sociálnej sieti, ale aj posielať svoje otázky na hostí prostredníctvom aplikácie Sli.do cez smartfón s heslom #podlampou.

Ak ste diskusiu nestihli osobne ani online, stále si ju môžete pozrieť zo záznamu. Stačí ak kliknete tu: https://bit.ly/2GERdgX a dozviete sa viac o tom, ako funguje alebo nefunguje inklúzia v podmienkach slovenských škôl, koľko detí so zdravotným znevýhodnením nechodí do bežných škôl a ako s tým bojujú ich rodičia, či akú podporu potrebujú školy, aby sa mohli stať inkluzívnymi. Po konštruktívnej kritike sa ale dozviete aj to, že na Slovensku už máme niekoľko dobrých príkladov medzi školami, ktoré sa do procesu inklúzie vo vzdelávaní zapojili a funguje to.