Späť na zoznam
26. september 2018
Aktuality

Z Banskej Bystrice sme po diskusii odišli naladení pozitívne, pozrite si ju zo záznamu aj vy

Prečo prijíma slovenské školstvo zmeny tak pomaly? Ako funguje inklúzia v zahraničí? Prečo môže učiteľ „vyhorieť“ a čo je to dobrá klíma v triede? Na tieto a na množstvo ďalších otázok dostanete odpoveď v tretej verejnej diskusii Nadácie pre deti Slovenska.

V poradí tretia verejná diskusia Nadácie pre deti Slovenska, a zároveň posledná pred letnými prázdninami, sa uskutočnila 14. júna 2018 sa v banskobystrickom komunitnom centre Záhrada. Diskusiu s názvom Inklúzia - dá sa to? moderoval Ondrej Gallo, riaditeľ Nadácie pre deti Slovenska.

V diskusii sa prelínali príbehy z praxe a zo školského prostredia spolu s teoretickým východiskom inkluzívneho vzdelávania na Slovensku.

Hosťami tejto diskusie boli vedúca Katedry elementárnej a predškolskej pedagogiky na Univerzite Mateja Bella v Banskej Bystrici Katarína Vančíková, liečebný pedagóg venujúci sa výskumu v rámci inkluzívneho vzdelávania Róbert Sabo, bývalý riaditeľ Základnej školy Pliešovce a mentor pre pedagógov Slavomír Matejka a špeciálna pedagogička na Základnej škole Pliešovce Vladimíra Ďurčová.

Ak sa rozhodnete si ju pozrieť zo záznamu, môžete ta urobiť tu:

https://www.youtube.com/watch?v=Z5h54Ade4bo&feature=youtu.be

V rámci diskusie budete môcť pomocou viacerých optík nazrieť na inklúziu ako takú. Môžeme ju vnímať ako výzvu, ktorú škola môže prijať a inšpirovať sa inými školami v okolí či inými krajinami. Dozviete sa, že inklúzia je o hodnotách, ale nesmierne dôležitá je podpora školy, rodičov a štátu.

Hostia vám tiež prezradia, že je celkom prirodzené, že naše tradičné školstvo prijíma rozmanitosť o čosi náročnejšie. Pomaly sa však podľa nich situácia mení a posúva vpred. Dopočujete sa viac aj o modele dobrovoľnosti. Je veľmi podstatné, aby bol presne nastavený systém, avšak nesmieme zabúdať na individuálny prístup, bez ktorého sa pri inklúzii nevieme zaobísť. Nazrieme aj do rôznych zahraničných škôl, ktoré fungujú na báze inklúzie. Hostia vám takisto prezradia, či je na Slovensku málo zamestancov, ktorí sú potrební pre reálne fungovanie inkluzívneho vzdelávania. Hovoriť sa bude aj o frustrácii učiteľov či dobrej "klíme" v triede.